Dostarczanie zwierzętom odpowiednich substancji odżywczych jest bardzo ważne. Żywienie koni jest bardzo ważnym procesem, od którego zależy poprawne funkcjonowanie organizmu hodowanych przez nas zwierząt. Kiedy tylko zauważymy jakiekolwiek problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu naszych zwierząt hodowlanych, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, który przeprowadzi szybką diagnozę, a także zainicjuje sposoby leczenia dolegliwości.

Ważne jest aby mieć świadomość tego, że wielu z tych dolegliwości możemy uniknąć zanim w ogóle do nich dojdzie. W celu uniknięcia wielu ciężkich i przewlekłych chorób, jakie dotykają zwierzęta hodowlane, należy podawać im wartościowe posiłki. Stosowanie tej samej karmy dla koni przez cały ich żywot z pewnością nie wpływa na nie pozytywnie. Musimy wiedzieć, jakich witamin czy minerałów w danej chwili potrzebuje nasz koń. Z tego właśnie powodu powstaje wiele dodatków do karm dla zwierząt hodowlanych – ich celem jest dostarczanie tym zwierzętom odpowiednich wartości odżywczych. Oczywiście, większość z nich ma zastosowanie bardzo ogólnie – oznacza to, że zawierają one w sobie wiele wartościowych minerałów oraz witamin, jednakże jedynie zabezpieczają ich braki. Jeżeli nasz koń cierpi na niewielki niedobór jakichś witamin, stosowanie chociażby takich dodatków do diety jak trawa granulowana z pewnością pomoże mu uzupełnić witaminowe braki i ponownie stanąć na nogi.

Podstawowy dodatek do diety dla koni w postaci trawy granulowanej ma zastosowanie w tych przypadkach zwierząt, których tryb życia jest niewyczerpujący. Mówimy więc tutaj o koniach, które nie zużywają podczas dnia dużo energii. Celem takiego dodatku jest więc zaspokojenie zapotrzebowania koni na podstawowe witaminy.

Wyróżniamy również trawę granulowaną, która przeznaczona jest przede wszystkim dla koni starszych. W tym konkretnym przypadku, działa on sycąco, a zarazem dostarcza starszym zwierzętom naszej hodowli odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Stosowanie tego elementu zalecane jest szczególnie w przypadkach, kiedy nasz koń cierpi na ubytki zębowe. Ponadto, jego trawienie jest bardzo łatwe, ponieważ często podaje się go jako pokarm mokry.

Źrebaki to kolejna grupa koni, która doczekała się wyspecjalizowanej dla nich trawy granulowanej. Charakteryzują się one przede wszystkim dobrym smakiem, co pozytywnie wpływa na ich przyjmowanie przez najmłodsze konie. Zawiera wiele składników, które wspierają odpowiedni rozwój zwierzęcia. Pozytywnie oddziałuje na kości czy mięśnie, a jednocześnie zawiera wszelkie niezbędne witaminy i minerały.

Kolejnym rodzajem trawy granulowanej wartej wyróżnienia jest trawa w granulkach przeznaczona typowo dla koni sportowych. Ta konkretna grupa zwierząt narażona jest na większe ryzyko, w związku z intenstywnymi treningami, jakimi jest poddawana. Dynamiczny tryb życia sprawia, że konie sportowe wymagają więcej troski i eksperckiej wiedzy, a także więcej wartości odżywczych w postaci minerałów oraz witamin.