Chociaż zazwyczaj lubimy oglądać filmy ze szczęśliwym zakończeniem, przewrotne scenariusze, w których wielka miłość nie znajduje spełnienia, zmuszają nas do większej refleksji i są mniej oczywiste niż te z happy endem. Niektóre z filmów tego typu przeszły do kanonu, stając się synonimami pewnych życiowych sytuacji, tak jak historia Jacka i Rose z Titanika zawsze będzie przywoływana w rozmowach o wielkich i krótkiej miłości przerwanej przez tragedię.

Wielki Gatsby

“Wielki Gatsby” to niesamowity obraz w reżyserii Baza Luhrmanna, w którym w którym tytułową rolę odegrał Leonardo DiCaprio. Film powstał w oparciu o bezsellerową książkę Francisa Scotta Fitzgerlada i opowiada o Gatsbym, który po pięciu latach spotyka swoją wielką miłość. Stara się jej zaimponować bogactwem, o które starał się tylko z myślą o niej, oraz niesamowitymi imprezami, które organizuje w swojej posiadłości. Urocze lata dwudzieste przedstawione są tutaj z dbałością o szczegóły i przy akompaniamencie wspaniałej muzyki, ale historia zmierza ku tragicznemu końcowi. Ukochana Gatsby’ego, Daisy, nie porzuca swojego obecnego partnera, a sam Gatsby zostaje zabity w swojej posiadłości.

Lektor

“Lektor” to najbardziej dramatyczny film o nieszczęśliwej miłości ostatnich lat. Obraz Stephena Daldry opowiada o młodym chłopaku, który w latach pięćdziesiątych w Niemczech przez przypadek poznaje starszą od siebie kobietę. Z czasem Michael nie może przestać myśleć o Hannie, którą zagrała po mistrzowsku Kate Winslet, odwiedza ją więc, a nieco później zostają kochankami. Z czasem, kiedy się spotykają, Hanna coraz częściej prosi chłopca, że czytał jej książki. Po jakimś czasie znajomość się kończy, jednak para ma spotkać się po latach, kiedy okazuje się, że Hanna jest jedną z oskarżonych w głośnym procesie zbrodniarek wojennych. Michael już jako młody mężczyzna nawiązuje kontakt z byłą kochanką i zbrodniarką wojenną i dopiero po latach okazuje się, że kobieta nigdy nie potrafiła czytać. Wysyła jej więc do więzienia książki i kasety, na których czyta je, a kobieta ma szansę poznać alfabet. Historia kończy się samobójczą śmiercią Hanny.