Czemu warto zajrzeć do Bułgarii?

Bułgaria to miejsce, które wielu z nas, szczególnie tych żyjących w PRL-u kojarzy się z funduszem czasów pracowniczych i spędzonymi słonecznymi dniami na „Złotych Piaskach”. Ten bałkański kraj to jednak nie tylko kurorty wypoczynkowe, ale i wspaniałe zabytki czy urokliwe, jedyne w swoim rodzaju miasteczka. W Bułgarii widać wpływy zagranicy, szczególnie te hiszpańskie, której dają ciekawą do poznania mieszankę kultur.

Zabytki Bułgaria

Warna to liczące ponad 300 tys. mieszkańców miasto, znajdujące się nad Morzem Czarnym. Posiada takie zabytki jak ruiny rzymskich teminów czy Muzeum Morza Czarnego. Ciekawostka jest, że od nazwy tego miasta pochodzi przydomek dawnego polskiego władcy, Władysława Warneńczyka, nadany mu jednak długo po śmierci w tym właśnie miejscu. Nessebar natomiast to miasto, które powstało, ok. 3000 lat temu i znajduje się na skalistej wysepce. Jednym z zabytków, jakie posiada, jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Jest ona najlepiej zachowanym obiektem sakralnym w stylu Bizantyjskim na starym mieście. Kolejnymi miejscami, które warto odwiedzić, są: stolica — Sofia i Płowdiw. W tym pierwszym znajdziemy pozostałości po Imperium Osmańskim np. minamety , jak również piękne prawosławne cerkwie np. tą Świętej Sofii z nekropolią i podziemnym muzeum, tą Św. Jerzego z IV wieku i Cerkiew Boyana . W drugim natomiast zachwycające Stare miasto. Znajdziemy na nim jeden z najlepiej zachowanych teatrów Rzymskich, czyli Dom Bałabanowa.

Niespotykane w innych krajach miejsca

Chcąc zwiedzić zabytki, nie można pominąć miasta Kopiwsztica, nazywanego „miastem skansenem”. Miasto posiada wiele dawnych drewnianych willi, w których dzisiaj są urządzone pensjonaty i restauracje, choć także muzea i izby pamięci. Miasto w dużej części posiada XIX-wieczną, bułgarską zabudowę, pełną niespotykanych kształtów i rozmiarów. Ostatnim z zachwycających zabytków, które chciałbym wymienić, jest Klasztor Rila. Znajduje się on w górach Rila, w południowo- zachodniej części Bułgarii.
Charakterystycznym w wyglądzie klasztoru są białe łuki, fasady i kamienna, stara wieża. Jest on świetnym przykładem stylu narodowego odrodzenia.